Весло за СУП даску – Мој добар другар

Купили сте SUP даску? Сјајно! Вероватно сте уз њу добили и весло. Неки произвођачи, истина,


не нуде весло уз даску, већ остављају купцу могућност избора — и наравно, додатне трошкове. Дакле, имате даску, имате весло и почињете са веслањем. Међутим, убрзо ћете схватити да ствар није тако једноставна.

Весла која долазе у пакету са даском често имају низ недостатака. Искусни веслачи то врло брзо примете. Ако довољно дуго веслате, и сами ћете увидети разлику. Лично сам се у то уверио — два пута сам остао без весла усред веслања. Није било нимало пријатно. У овом тексту поделим своја искуства — можда ће некоме помоћи да избегне сличне ситуације.


Весло — више од полуге

Весло није само полуга којом преносите силу на воду. Оно је ваш мач у борби са таласима, ветром и матицом. Ваш ослонац, ваш покретач. Без весла сте само путник на плутајућој подлози, препуштени милости реке или језера.

Весло трпи много: савија се, увија, удара, често бива злоупотребљено. У наставку доносим неколико ситуација из личног искуства које су ме натерале да дубље промислим о значају доброг весла.


Прво ломљење — дрвено весло

Током SUP регате 2020. године, веслао сам у дрвеном кануу користећи једноделно весло направљено од куване врбе — елaстично, чврсто, ручно рађено. У последњем тренутку сам понео и резервно весло, за сваки случај.

Финиш тог дана био је неколико километара узводно Тисом — која је била изузетно набујала. Веслање је било напорно, споро, а у једном моменту сам чуо пуцање. Весло се преполовило у руци! Срећом, резервно весло је било на дохват руке и наставио сам. Тада сам схватио — резервно весло није луксуз, него нужност.





Друго ломљење — “но нејм” весло

Следеће искуство било је са SUP даском средње класе, уз коју сам добио “но нејм” дводелно
весло. Металне цеви, пластична лопатица и рукохват. Деловало је довољно чврсто — првих месец-два.

Једног дана, на Добродолском језеру, пластична лопата се просто одломила и нестала у дубини. Остао сам са штапом у руци. Срећом, био сам на стајаћој води, па ситуација није била драматична. Али у глави је остало: немој штедети на веслу.



Када весло више није ваше

После тога сам решио да набавим квалитетније весло. Дводелно, “име и презиме”, добра завршна
обрада, много стабилније. Брзо сам се навикао — постало ми је као продужетак руке. Са њим сам веслао више дугих тура, укључујући и две вожње од Бачке Паланке до Новог Сада.

Онда се десило нешто неочекивано — после групног веслања, у мраку, неко је случајно узео моје весло, а ја његово. По изгледу — идентична. Али осећај при веслању је био погрешан. Приметио сам то тек после неколико дана.

Од тада — своје весло обележавам. Било да је у питању налепница, конопчић, шара или чак име — важно је да знате које је ваше.



Карбон — мајка свих весала

Како сам временом желео још боље искуство, почео сам да размишљам о карбонском веслу. Весло од угљеничних влакана — лагано, круто, постојано. И скупље, наравно.

Карбонско весло је инвестиција. Једноделно или дводелно — избор је ваш. Али када једном пробате квалитетан модел, осећај се не може поредити са "пластичњацима".

Ипак, имајте на уму — карбон проводи струју. Немојте веслати по грмљавини и пазите шта додирујете. Није пластика — него суперпроводник.





Закључак: Немојте "сисати весло"

Весло је ваш сапутник, ваш савезник и ваш најпоузданији пријатељ на води. Када купујете весло, немојте дозволити да вас "превеслају". Уложите у себе, у своје задовољство и безбедност.

Зато, озбиљно приступите избору весла — као што би то учинио добар војник са својом пушком. А ако већ нећете да му дате име, бар му ставите неку налепницу.

Весло вас неће изневерити — ако му дате шансу.


Коментари

Популарни